Snažan brend poslodavca može unaprijediti strategiju privlačenja talenata koja treba započeti već s postavljanjem oglasa na popularnim portalima za zapošljavanje. Nije dovoljno samo objaviti opis radnog mjesta i uopćene benefite koji ne otkrivaju puno. Današnji kandidati prilikom potrage za posao imaju puno veća očekivanja. Pročitajte korisne informacije i savjete za employer branding koji će potaknuti kvalitetne kandidate s visokim očekivanjima da se prijave, a koji bi se mogli pokazati kao odličan fit za vašu organizaciju.
Indikator plaće u oglasu za posao pokazuje posvećenost transparentnosti
Ostalo je manje od dvije godine do uvođenja Direktiva Europske unije koje će potaknuti poslodavce na izgradnju transparentnijih i pravednijih sustava plaća. Zato je korisno već sada usvojiti navike koje će od lipnja 2026. biti obaveza svakog poslodavca. Detalji i precizne odredbe kojima će nadležna ministarstva lokalizirati ciljeve EU Direktivi u domaće zakone još nisu poznate. Međutim, ono što će svakako biti nova obaveza poslodavaca je navođenje nekog indikatora plaće već u oglasu za posao.
To ne znači nužno da će poslodavci trebati navesti točnu plaću za oglašeno radno mjesto, ali dio poslodavaca je već počeo navoditi raspon plaća u oglasu. Navodeći neki indikator plaće već u oglasu, poslodavac pokazuje da poštuje kriteriji transparentnosti i pravednosti koji su kandidatima visoko na ljestvici prioriteta. Naime, čak bi 76% radnika razmislilo o promjeni posla kada bi se na radnom mjestu susreli s razlikom u plaćama temeljenoj na rodu (ADP Research Institut).
Jednakost plaća uskoro će postati jedno od mjerila prema kojem će zaposlenici moći procijeniti stvarnu posvećenost tvrtke jednom dijelu DEI koncepta. Tako će kandidati moći birati onog poslodavca koji aktivno nastoji smanjiti razlike u plaćama. Poslodavci koji su ove godine postali prva generacija nositelja certifikata Equal Pay Champion lideri su u smanjenju razlike u plaćama. Ujedno su predvodnici u izgradnji pravednijih i transparentnijih sustava plaća. Isticanje oznake certifikata Equal Pay Champion u oglasu za posao kandidate podsjeća da je riječ o organizaciji koja brine o transparentnosti. Oznaka signalizira da je ta organizacija odlučna u postizanju ravnopravnosti, pravednosti i jednakosti.
Isticanje oznake koja signalizira visoku kvalitetu HR sustava
Organizacije s visokokvalitetnim HR sustavom mogu imati i do 50% manji rizik od odlaska zaposlenika i 56% veći radni učinak. Oznaka Employer Partner upućuje upravo na kvalitetu radnog mjesta koja se temelji na visokoj kvaliteti HR sustava. Ova je oznaka jedan od najprepoznatljivijih dokaza kvalitete HR sustava ne samo u poslovnoj zajednici nego i među kandidatima. Oznaka je pokazatelj izvrsnosti radnog okruženja i kandidatima signalizira da je riječ o poslodavcu koji uistinu brine o dobrobiti zaposlenika.
Stoga ne iznenađuje da je čak 90% nositelja certifikata potvrdilo da oznaka Employer Partner utječe na veći interes kandidata. Navođenje oznake certifikata već u oglasima na portalima za pronalaženje posla pokazalo se kao učinkovita metoda koju poslodavci dugo koriste kako bi poslali poruku o kvaliteti radnog mjesta koje čeka nove zaposlenike.
Zaposlenicima sve važnije DEI prakse
Raznolikost, jednakost i uključivost (DEI – Diversity, Equity and Inclusion) na radnom mjestu podrazumijevaju rad na osiguravanju raznolikosti, jednakosti i uključivosti na svim razinama organizacije. To znači uključivanje zaposlenika različitih rodova, etničkih pripadnosti, kultura, identiteta i mišljenja u razvoj organizacije. Pritom jednakost znači osiguranje pravednog pristupa prilikama i resursima za sve zaposlenike dok uključivost označava stvaranje okruženja u kojem se svi osjećaju vrijedno i prihvaćeno. Važnost uključivosti pokazuju i istraživanja prema kojima uključive organizacije bilježe gotovo 30% veću dobit.
Da su i zaposlenici svjesni važnosti ovih tema pokazuje podatak ADP Research Instituta prema kojem bi čak 76% radnika razmislilo o promjeni posla kada bi se na radnom mjestu susreli s izostajanjem DEI inicijativa. SELECTIO istraživanje je pokazalo da 96% organizacija koje nose certifikat Employer Partner ima definirane kriterije za praćenje raznolikosti. Zato isticanje oznake Employer Partner već u oglasu za posao može kandidatima poslati poruku da se prijavljuju za radno mjestu u organizaciji koja potiče i uvažava raznolikost, ali i koja ima neki oblik strategije za provođenje DEI praksi uz aktivnu borbu protiv svih oblika diskriminacije.
Well-being benefiti najprivlačniji su mlađim generacijama zaposlenika
Čini se da su mlađe generacije zaposlenika potaknule i iskusnije kolege da prihvate i očekuju neke nove prakse u radnim okruženjima. Koliko je zaposlenicima važna njihova dobrobit pokazuje i Deloitte istraživanje prema kojem čak 74% zaposlenika izjavljuje da biraju tvrtke koje im omogućuje personalizirane wellbeing opcije. Čak 71% organizacija koje su nositeljice certifikata Employer Partner svojim zaposlenicima omogućava besplatno ili subvencionirano psihološko savjetovanje i psihoterapiju. Ističući oznaku Employer Partner, tvrtke – ne samo mlađim generacijama zaposlenika – šalju poruku da prepoznaju i poštuju očekivanja kandidata za balansom između poslovnih i privatnih obaveza, ali i prepoznaju važnost očuvanja mentalnog zdravlja.
Prema Harvard Business Review istraživanju, čak 60% zaposlenika doživljava povećanu razinu stresa na poslu, a rizik od burnouta raste iz godine u godinu. SELECTIO istraživanje pokazuje da 52% nositelja certifikata Employer Partner ima implementirane sustavne inicijative za prevenciju burnouta. Stoga isticanje oznake Employer Partner u oglasu za posao kandidatima već u početnoj fazi potrage za poslom pokazuje da su naišli na poslodavca koji izgradnju otpornosti na stres i prevenciju burnouta shvaća ozbiljno.
Hibridni model rada kao benefit – i tvrtkama i zaposlenicima
Istraživanja pokazuju da će 15% europske radne snage do 2025. raditi remote načinom rada. Ovakav oblik rada ima i brojne benefite za tvrtke – povećava talent pool, ali bi mogao i pozitivno utjecati na produktivnost i zadovoljstvo zaposlenika. Hibridni model rada i dalje je u fokusu javnih rasprava i debata o produktivnosti zaposlenika, a balans privatnog i poslovnog života prilično je visoko na ljestvici prioriteta brojnih kandidata koji traže novi posao. Da od kuće rade minimalno tri dana u tjednu, svojim zaposlenicima nudi čak 45% europskih tvrtki.
Hibridni model rada – kombinaciju remote i rada iz ureda – koristi 73% nositelja certifikata Employer Partner i tako potiče balans privatnog i poslovnog. Kada tvrtke već u oglasu za posao istaknu oznaku Employer Partner, zapravo kandidatima poručuju da su naišli na poziciju u organizaciji koja nudi sve važniju fleksibilnost na radnom mjestu.
Kako iskoristiti prednosti poznatih portala za posao i tako privući talente?
U utrci za talentima poslodavci ulažu sve veće napore u pronalazak novih kanala putem kojih mogu ostvariti prepoznatljivost. Iako su društvene mreže sve značajnije, najpoznatiji kanal u Hrvatskoj je MojPosao. Svaki mjesec 800.000 posjetitelja pregledava poslove na ovom portalu pa isticanje oznake Employer Partner na portalu s ovakvim značajem zaista utječe na jačanje employer brendinga i odgovaranje na aktualne zahtjeve i očekivanja modernih zaposlenika koji se ne ustručavaju tražiti upravo onakva radna mjesta kakva odgovaraju njihovim visokim standardima.